Konya'da kiralık ev arayanlar geç kalmasın! Başkan uyardı

Konya’da kiralık ev tedarikinde herhangi bir sıkıntı olmadığını belirten Başkan Altınay, satılık evlerde durgunluk yaşandığını belirtti. Ramazan dönemi boyunca sakinliğini koruyan gayrimenkul sektöründe yoğunluğun başlaması öngörülüyor.
Konya'da kiralık ev arayanlar geç kalmasın! Başkan uyardı

Konya’da Ramazan ayı boyunca sakinliğini koruyan gayrimenkul sektöründe hareketlilik başlıyor. Kiralık ev tedarikinde herhangi bir sorunun kalmadığını belirten Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, vatandaşların istedikleri bölgeden bulabildiklerini ifade etti. Satılık evlerde ise bir durgunluğun olduğunu söyleyen Başkan Altınay, “Gayrimenkul sektöründe Ramazan döneminde bir durağanlık söz konusuydu. Ama artık inşaat sezonunun da başlaması ve taleplerin artmasıyla birlikte hareketliliğimiz tekrar başlayacak.” dedi.

sedat-altinay-002.jpg
Sedat Altınay

‘SEKTÖR HAREKETLENECEK’

Gayrimenkul sektörünün tekrar hareketleneceğini dile getiren Altınay, “Şu anda kiralık evlerde herhangi bir sıkıntımız yok. Kiralık ev arayan tüm vatandaşlarımız istedikleri bölgeden kolaylıkla bulabiliyor. Herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Ama alım satımlarda sıkıntımız var. Bunun sebebi de kredi, faiz oranlarının çok yüksek olmasıdır. Bunun yanı sıra bankalar konut kredisi kullandırmadığı için bir durağanlık söz konusu. İnşallah önümüzdeki süreçte, hükümetimizin alacağı kararlarla birlikte gayrimenkul sektörünün hareketleneceğini öngörüyoruz.”

konut-1.jpg

‘YATIRIMIN TAM ZAMANI’

Gayrimenkul yatırımı tavsiyesinde bulunan Altınay, “Yatırımcıların bugüne kadar yapmış olduğu yatırımlarda hep kazandılar. Gayrimenkul sektörünün her dalına yatırım yapmalarını biz Konya Emlakçılar Odası olarak tavsiye ediyoruz. Yatırımcılarımızda ev fiyatlarının düşme beklentisi var. Ama inşaat girdi malzeme fiyatları sürekli arttığı için ev fiyatlarının düşeceği kanaatinde değiliz. Yatırım yapmak isteyenler için tam zamanı." diye aktardı.

konut-1.png

‘KİRALIK İÇİN GEÇ KALMAYIN’

Kira fiyatlarının şu anda uygun olduğunu fakat yaz döneminin gelmesiyle artabileceğini ifade eden Altınay, “Kiralık ev fiyatlarında biraz geri çekilme var. Çünkü talep az. Ama yaz dönemi başladı. Düğün sezonu da açıldıktan sonra çiftlerin ev arayışı veya atamalardan sonra talep artacak. Talep artarsa da kiralık ev fiyatları yükselebilir. Şu anda kiralık eve ihtiyacı olan vatandaşlarımız evlerini tutabilirler. Vatandaşlarımıza bu konuda uyarımız, Konya Emlakçı Odası üyesi olmayan hiç kimseden alım, satım, kiralama yapmasın. Odamıza üye olan emlakçılardan vatandaşlarımızın hiçbir endişesi olmasın. Kayıt dışı çalışanlardan kaparo alışverişi yapılmasın.” şeklinde konuştu.

konut-2.jpg

‘MAHKEME YOLUNU TAVSİYE ETMİYORUZ’

Kira anlaşmazlıklarında mahkeme yolunu tavsiye etmediklerinin vurgusunu yapan Altınay, “Kirada yaşanan fahiş fiyatlar durduruldu. Yüzde 25 şartı temmuz ayına kadar sürecek ama bu yönetmenliğe kimse uymuyor. Ev sahibi ve kiracı aralarında helalleşerek bu işi çözüyor. Ortak bir noktada buluşuyorlar. Herkes elinden gelen çabayı sarf ediyor. Çünkü mahkemeler uzun sürüyor. Önce arabulucuya yönlendiriliyor. Mahkeme yolunu tavsiye etmiyoruz. Anlaşarak çözülmeli.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 Muhabir
Etiketler :