1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da şiddetli deprem!
Konya’da şiddetli deprem!

Konya’da şiddetli deprem!

Konya’da saat 20.40 sıralarında merkez üssü Sefaköy olan 5.1 şiddetinde deprem meydana geldi.

A+A-

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Konya'nın Meram ilçesinde saat 20.43'te 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Konya 5.1'lik depremle sallandı (2)- Yeniden

Depremin derinliği ise 10,61 kilometre olarak kaydedildi.

Deprem çevre illerden de hissedildi. 

img-20211108-wa0117.jpg

Bakan Kurum: İl Müdürlüğü ekiplerimizi bölgeye sevk ettik

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Konya'nın Meram ilçesinde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem nedeniyle tüm hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Gerekli incelemeler için İl Müdürlüğü ekiplerimizi bölgeye sevk ettik. Gelişmeleri takip ediyoruz. Rabbim ülkemizi her türlü afetten korusun." dedi. 

'1 SAAT İÇİNDE 9 ARTÇI DEPREM MEYDANA GELDİ'

AFAD'dan yapılan açıklamada, saat 21.45 itibariyle Konya'da 9 artçı sarsıntı meydana geldiği belirtilerek, "8 Kasım 2021 Pazartesi günü, saat 20.43'te Konya ili Meram ilçesinde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Saat 21.45 itibarıyla bölgede en büyüğü 2.8 olmak üzere 9 artçı deprem meydana geldi. Kızılören, Küçükmuhsine ve Sefaköy'de birer metruk binanın yıkıldığı, Tepekent'te bazı evlerde çatlaklar olduğu yönünde ihbar alınmış olup ekipler tarama çalışmalarına devam etmektedir. Karaman il genelinde tarama yapılmış olup herhangi bir olumsuz ihbar olmadığı bildirilmiştir" denildi.

'ÇEVRE İLLERDEN TAKVİYE EKİPLER SEVK EDİLDİ'

Çevre illerden deprem bölgesine takviye ekiplerin sevk edildiği de kaydedilen AFAD açıklamasında, "Tedbir amaçlı olarak Konya il AFAD ekiplerinin yanı sıra Ankara, Kayseri, Karaman, Aksaray ve Adana il AFAD ekipleri bölgeye sevk edilmiş, Afyon AFAD teyakkuza geçirilmiştir. Elektrik ve telefon hatlarına ilişkin herhangi bir sorun olmadığı bilgisi alınmıştır. Çevre ve Şehircilik ekipleri hasar tespit çalışmalarına başlamıştır" ifadelerine yer verildi.

MERAM'DA 5 EV YIKILDI

Konya'da endişe yaratan depremde kent merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta Meram ilçesindeki Sefaköy ve Kızılören mahallelerinde 5 kerpiç ev yıkıldı. Çoğu boş olan evlerde oluşan hasar nedeniyle can kaybı ya da yaralanan olmadığı belirtildi. Sefaköy Mahallesi'nde evi yıkılan Dursun Çilek, "'Evde oturuyorduk. Çay içiyorduk. Birden gürültü duyunca evden çıktık. Çok şükür bizde bir şey yok. Evin bir odası göçtü. Çok şiddetli hissettik, evden zor çıktık. Ailem komşuya sığındı şu anda." dedi. Sefaköy mahallesinde evlerini terk eden vatandaşlar ateş yakarak geceyi dışarıda geçirdi.

Kızılören Mahallesi'nde evi yıkılan Mehmet Karabıyık, "'Evde birden gürültü oldu. Ne olduğunu şaşırdık. Evin duvarlarının yıkıldığını hissettik. Kendimizi dışarı attık." diye konuştu.

Kızılören Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Atar ise "'Büyük bir gürültü duyduk. Panikle herkes dışarı çıktı. Şu anda 4-5 ev yıkıldı. Bazı evlerde çatlaklıklar var.'" dedi.

Deprem nedeniyle evlerini terk eden vatandaşlardan Kezban Kaynak, "'Çok şiddetli sallandık, hissettik ve kaçtık. Çok korktuk. Evde ailecek hepimiz vardı. Evimizde herhangi bir zarar oluşmadı. Eve gitmeyi düşünmüyoruz. Sokakta bekleyeceğiz." dedi.

Taner Gül de "Evde oturuyorduk çay içiyorduk. Çocuklar korkup birbirlerini kuçakladılar. Sanki taş vurur gibi ses çıktı. Şiddetli sallandık. Evlerden korkup bahçeye çıktı." diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şu ana kadar can kaybının olmadığını belirterek, "Şu ana kadar bize ulaşan 3 metruk ev hasar gördü. Bu evlerde oturulan evler değil. Boş evler. Can kaybımız yok. Valilik öncülüğünde kriz merkezi oluşturuldu. Kriz merkezi yönetiminde ekipler bölgede çalışmalarını sürdürüyor." ifadesini kullandı.

Konya 5.1'lik depremle sallandı (2)- Yeniden

KONYA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Konya Valiliği'nin twitter hesabından yapılan açıklamada; "08.11.2021 günü saat 20.45 sıralarında ilimizde yaşanan deprem ile ilgili Selçuklu ilçesi Küçük Muhsine Mahallesi’nden gelen ihbar üzerine giden ekiplerden alınan bilgi neticesinde herhangi bir can kaybı ve hasar bilgisi olmadığı, Meram ilçesi Kızılören mahallesinde 1 adet boş metruk binanın duvarının yıkıldığı, diğer evin ise duvarında çatlak oluştuğu, herhangi bir can kaybının yaşanmadığı, Sefaköy Mahallesi’nde 1 adet evin duvarında çatlak oluştuğu can kaybının olmadığı bilgisi alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.."denildi.

Belediye Başkanı Altay: Lütfen panik yapmayın

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Depremi hisseden tüm hemşehrilerime geçmiş olsun. Lütfen panik yapmayın. Allah beterinden korusun. Gelişmeleri takip ediyoruz. Önemli gelişmeler olursa aktaracağım." dedi. 

Küçük Muhsine,Sefa Köy ve Kızılören'de bazı metruk binaların yıkıldığı, derin çatlaklar oluştuğu öğrenildi. Çatlak oluşmuş binalarda vatandaşlar sokaklara akın ettiği öğrenildi. AFAD ekipleri,Jandarma,İtfaiye  sahada çalışmalarına devam ettiği bilgisine ulaşıldı .Deprem paniği yüzünden fenalık geçiren balkondan atlayanlar için 112 ekipleri görevlendirildiği ifade edildi.

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş depremin merkez üssünde. Bazı binalarda ufak çaplı hasar oluşurken depremde ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

VALİ YERLİKAYA: GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUMİstanbul Valisi Ali Yerlikaya da konuyla ilgili olarak açıklamada bulundu ve Konyalı vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Yerlikaya, "AFAD verilerine göre 5.1 büyüklüğünde meydana gelen depremden etkilenen hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun." dedi.

whatsapp-image-2021-11-08-at-22-25-09.jpeg

938240.jpg

 

 

Konya 5.1'lik depremle sallandı (2)- Yeniden

Konya 5.1'lik depremle sallandı (2)- Yeniden

 

Konya 5.1'lik depremle sallandı (2)- Yeniden

Konya 5.1'lik depremle sallandı (2)- Yeniden

Konya 5.1'lik depremle sallandı (2)- Yeniden

Konya 5.1'lik depremle sallandı (2)- Yeniden

Konya 5.1'lik depremle sallandı (2)- Yeniden

HABERE YORUM KAT