Konya’nın ‘Huzur Mescidi’ yıllardır pırıl pırıl duruyor
Seydişehir’in manevî önderlerinden Şeyh Hacı Abdullah Efendi’nin Türbesi, Seyyid Harun Veli Cami’nin hemen yakınındaki Seyyid Harun Veli Hamamı ile Seydişehir Çarşısı arasındaki sokakta yer alıyor. Seydişehir’de Hızır Mescidi olarak tanınan Hacı Abdullah Efendi Türbesi 1955’te onarılmış. Kesme taştan yapılmış olan türbe, dikdörtgen planlı olup yola açılan yeşil demir kapısı ve parmaklıklı üç penceresi ile oldukça dikkat çekicidir. Demir kapısının üzerinde Osmanlı Dönemi ve günümüz Türkçesi ile sade bir hatla “Hacı Abdullah Efendi Türbesi” yazılıdır. Demir kapıdan içeriye girdiğinizde sizi tuhaf bir huzur sarar. Belki de bu nedenle burası sadece Huzur Mescidi olarak anılmayı hak ediyor. Oldukça bakımlı ve temiz olan türbe içerisindeki sandukalar Şeyh Abdullah Efendi, ailesi, müritleri ve türbedarlarından olan kişilere ait. İçi oldukça süslü olan türbede kıbleyi gösteren bir mihrap inşa edilmiş.
![](https://d.yenihaberden.com/author/221_s.jpg)