KONYARAY ve Çevre Yolu ile ilgili Bakanlık son durumu paylaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Konya’daki trafik sorunun en aza indirecek 3 yeni proje hakkında son durumu paylaştı.
KONYARAY ve Çevre Yolu ile ilgili Bakanlık son durumu paylaştı

Şehircilik alanında yapılan çalışmalar ve projelerle Türkiye’nin ilk’leri arasında gösterilen Konya’da yeni projeler hakkındaki son gelişmeler ortaya çıktı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı mecliste Konya’nın ulaşımı ile ilgili sorulan soru önergesine cevap verdi. Verilen cevapta KONYARAY, Konya Çevre Yolu ve Meram’a kurulacak raylı sistem hakkında son durum ortaya çıktı. Bakanlık tarafından projelerle ilgili verilen bilgiler şu şekilde oldu.

Genel olarak il içi trafik sorunlarının çözümü; ilgili Belediyenin yetki ve sorumluluğunda olmakla birlikte; Bakanlığımızca 122 km uzunluğundaki Konya Çevre Yolu bölünmüş yol standardında projelendirilmiştir. 22 km'lik 1. Kısmı; 2020 yılında tamamlanmış ve trafiğe hizmet vermektedir. 46 km'lik 2. Kısmın 2025 yılında tamamlanarak trafiğe açılması hedeflenmektedir. 54 km'lik 3. Kısmın ise Yatırım Programına alınması çalışmaları devam etmektedir.

Diğer taraftan; Bakanlığımıza devri gerçekleştirilen Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi-Yeni YHT Gar-Meram Belediyesi Raylı Sistem Hattı projesinin etüt proje çalışmaları tamamlanmış, fizibilite çalışmaları yapılarak trafik sorununu çözmek için en uygun güzergah belirlenmiş olup kredi anlaşması onay sürecinin tamamlanmasının ardından yapım çalışmalarına başlanılacaktır.

Ayrıca; Konya Tren Garı, Kent Merkezi, OSB'ler ve Sanayi alanları. Havaalanı, Lojistik Merkez, Pınarbaşı arasında hızlı ekonomik toplu taşıma hizmeti verilmesi ve yük taşımacılığının geliştirilmesi amacıyla KONYARAY projesi planlanmıştır. Proje tamamlandığında sanayi bölgesine de hizmet edeceği için mesai saatlerinde yaşanılan trafik yoğunluğu azalacak olup şehir içi trafiği rahatlatacaktır. Karayolu ile 1 saat süren seyahat süresini yaklaşık 30 dakikaya indirecek olan projenin 2026 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Bunlarla birlikte; Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Projesi, Konya-Karaman Hızlı Demiryolu Projesi, Konya Selçuklu YHT Garı, Konya (Kayacık) Lojistik Merkezi de tamamlanarak hizmete alınmıştır.

 Editör