Lokantacı esnaf KDV indirimi istiyor

Konya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Türkiye Lokantacılar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve TESK Kurul Üyesi Ali Osman Karamercan, lokanta esnafın sorunlarını dile getirmek amacıyla basın toplantısı gerçekleştirdi.
Lokantacı esnaf KDV indirimi istiyor

Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Ali Osman Karamercan, “Temel gıda ürünlerindeki KDV indiriminin esnaflarımız için de uygulanmasını istiyoruz. Yüzde 1 ile aldığımız ürünleri satarken maalesef yüzde 8 KDV uygulanıyor. Yüzde 7'lik bu fark esnafımıza yansımaktadır. Biz esnaflar da KDV'nin yüzde 1'e çekilmesini talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

lokanta-esnafi-kdv-2.jpg

‘ONLİNE YEMEK SİPARİŞİNDE KOMİSYON YÜZDE 6’YA ÇEKİLMELİ’

Online yemek siparişi sistemlerinde komisyonun yüzde 6’ya çekilmesi gerektiğinin altını çizen Ali Osman Karamercan, “81 İl'de 100 binden fazla üyesi bulunan, Konya'mızda da sayıları 5 binin üzerinde olan yiyecek-içecek sektöründeki esnaflarımızın başlıca temel sorunları: Bilindiği üzere 2 yıl gibi uzun bir süre pandemi nedeniyle oldukça hırpalanan yeme içme sektörü ülkemizdeki yaşanan yüksek enflasyonla baş etmek konusunda çaresiz durumdadır. Sektörümüzde daralan piyasalar nedeniyle kan kaybı yaşanmakta, işyeri kapanışları artmakta ve ayakta kalmaya çalışan esnaflarımız ise borçlanmaktadır. Diğer taraftan yiyecek içecek sektöründe Online yemek siparişi sistemleri de uyguladıkları yüksek komisyonları bizlerin istediğimiz gibi revize etmemekte ısrarcı davranmaktadır. Yeme içme sektörünün üzerinde yük oluşturan, yüzde 18 ila yüzde 45 arasında değişen yüksek oranlarla adeta esnafımızı sömüren online yemek siparişi sistemlerinin komisyonları, yasa gereği ve yemek kartlarında olduğu gibi; hizmet bedeli, tanıtım reklam bedeli, joker uygulamaları, günlük açılış ücretleri vb. ek ücretler alınmadan yüzde 6'ya çekilmelidir” dedi.

lokanta-esnafi-kdv-1.jpg

‘PERAKENDE VE HAL YASASI ACİLEN ÇIKARILMALI’

Perakende ve hal yasalarının acilen çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Karamercan,” Konut kira artışlarındaki düzenlemelerin esnafımızı da kapsaması, kira stopajlarının indirilmesi veya kaldırılması ya da mal sahibinden alınması gibi çözümlerin de acilen devreye alınması zaruridir. İşyeri tahliyelerinin zorlaştırılması perakende ticaret yasasında yer almalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Esnaf Kefalet Kooperatiflerinde faiz oranı düşürülerek kredi üst limiti yükselmiştir fakat esnaflarımız finansmana erişimlerde ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntıların aşılması için acilen sicil affının çıkarılarak resmi ve özel bankaların kredi noktasında işletmelerini ayakta tutabilmek adına bütün esnaflarımıza yardımcı olmaları gerekmektedir. Bu mağduriyetlerimizin giderilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımız ve ilgili Bakanlıklar tarafından çözüme kavuşturulmasını saygılarımızla arz ederiz” diyerek sözlerini tamamladı.

• SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

 Muhabir
Etiketler :