Selçuklu Belediyesi'nden Konya'daki öğrencilere gezi müjdesi!

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuklu Torunları Osmanlı'nın İzinde kültür turları kapsamında basın mensuplarını Bursa’ya götürdü. Başkan Pekyatırmacı, yoğun ilgi gören kültür turlarının devam edeceğinin ve öğrenciler için de geçerli olacağının müjdesini verdi.
Selçuklu Belediyesi'nden Konya'daki öğrencilere gezi müjdesi!

Selçuklu Belediyesi’nin Osmanlı medeniyetinin doğup filizlendiği tarihi mekanlar olan Bilecik ve Bursa’ya düzenlediği tarih ve kültür turları yoğun ilgi ile devam ediyor. “Selçuklu Torunları Osmanlı’nın İzinde” sloganıyla Bursa’ya düzenlenen kültür turunun 29.’su Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’nın da katılımıyla gerçekleştirildi.

1698745541.jpg

Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Asım Ceyhan’ın yanı sıra yerel ve ulusal medya temsilcileri ile Selçuklu Belediyesi meclis üyeleri de Başkan Pekyatırmacı'nın rehberliğinde Bursa'nın tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

Başkan Pekyatırmacı,“ Kültür turları ile şanlı geçmişimizi geleceğimizle birleştiriyoruz”

Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olmanın yanı sıra marka değerini artırmak için çaba gösterdiklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,“Selçuklu Belediyesi olarak kültür turları kapsamında Söğüt- Bilecik turlarımız devam ediyordu ve bu sene altıncısı düzenliyoruz. Altıncı turumuzla birlikte 7 binin üzerinde hemşehrimizi Bilecik Söğüt'e, Ertuğrul Gazi'nin türbesine Osmanlının ilk temellerinin atıldığı bölgeye götürme imkanımız oldu. Bu sene de kültür turları kapsamında Bursa'ya Osmanlı’nın kadim başkentine turlarımızı başlatmış olduk.

1698745574.jpg

Selçuklu'nun Torunları Osmanlının İzinde mottosuyla bu programımızı düzenliyoruz. Program kapsamında sabah erken saatte hemşerilerimizi hızlı tren garından alıyoruz ve hızlı trenle Bozüyük’e kadar geliyoruz. Bozüyük’ten de otobüslerle Bursa'ya intikal ediyoruz. Osmanlının kadim başşehri Bursa'da bizim tarihi anlamda görmemiz gereken pek çok kültürel zenginliğimiz var. Eserlerimiz var. Osmanlı padişahlarının burada mezarları var, türbeler var bunlarla ilgili bir güne sığdırabildiğimiz kadarıyla yoğun bir program yapıyoruz. Bursa'da Cumalıkızık, Panorama Fetih Müzesi, Yeşil Külliye, Emir Sultan Camii ve Türbesi, Osman Gazi Türbesi, Orhan Gazi Türbesi, Tophane, Ulu Camii, Bedesten Kapalı Çarşısı ve Kozahan gibi önemli tarihi ve kültürel mekanları Selçuklu'daki vatandaşlarımızla birlikte yerinde görüyoruz. " dedi.

“Tarih ve kültür turlarımıza gençlerimize de dahil edeceğiz”

Selçuklu'nun başkenti Darül Mülk'ten Osmanlının başkenti payitaht olan Bursa’ya güzel bir gezi organizasyonu düzenlediklerini dile getiren Başkan Pekyatırmacı, “Bursa bir tarih, kültür ve bir medeniyet şehri. Bursa Osmanlıya başkentlik yapmış kurucu bir şehir. Bu yüzden çok sayıda tarihi eser var, çok sayıda kültürel zenginlik var. Bizde Konya'dan bu turları düzenlerken hem Selçuklu'nun başkentinden, Darül Mülk'ten Osmanlının başkenti payitaht olan Bursa’mıza vatandaşlarımıza Selçuklu'dan Osmanlıya kadar uzanan geleneklerimizi, tarihimizi, kültürümüzü, zenginliklerimizi onlara anlatmak, göstermek istiyoruz. Konya'mızdaki Selçuklu medeniyetinin izlerinden sonra Bursa'da Osmanlı medeniyetinin izlerini hemşehrilerimize göstererek tarihimiz kültürümüz hakkında bir nebze de olsa onların bilgi sahibi olmalarını arzu ediyoruz. Tabii bu kültür turlarıyla birlikte vatandaşlarımız yurdumuzu ve şehirlerimizi de yakından tanımış oluyorlar.

1698745586.jpg

Vatandaşlarımızdan çok olumlu tepkiler alıyoruz. Daha önce Bursa'ya hiç gelmemiş, belki Konya dışına hiç çıkmamış olan vatandaşlarımız, hemşehrilerimiz bu turlar sayesinde özellikle de hızlı tren imkanından yararlanarak Konya dışına çıkmış ve tarihi, kültürel mekanları görmüş oluyorlar. Bursa'da bu ilk turumuzda 1440 hemşehrimizi ağırlamış olacağız. İnşallah bu turlarımızı bu gezilerimizi de bundan sonra artarak devam ettirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki süreçte öğrencilerimizi de sürece dahil ederek özellikle lise seviyesindeki gençlerimizin, öğrencilerimizin tarihi, kültürel mekanlarımızı görmelerini ve onlarda tarih bilincinin oluşmasını, bir merakın uyanmasını istiyoruz. Gençlerimizi, çocuklarımızı tarihi şehirlerimize, Bursa’mıza, başkent Ankara'mıza götürmek istiyoruz. Bu vesile ile Bursa turlarımız kapsamında bize ilgi gösteren değerli belediye başkanlarımıza, rehberlerimize, tur operatörlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hakikaten çok kaliteli nitelikli bir program uygulanıyor. En baştan itibaren şehre gelişimizden itibaren vatandaşlarımız burada çok güzel bir şekilde karşılanıyorlar ve hem tarihi mekanları en iyi şekilde geziyorlar hem de Bursa'nın kültürüyle ilgili önemli bilgileri edinmiş oluyorlar. Bu yüzden buradaki bütün belediye başkanlarımıza görev alan bütün arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Etiketler :