Tesettür 'sekerat'ta

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Nisan 2016 01:39
Tesettür 'sekerat'ta

Televizyonların ve sosyal medyanın da etkisiyle tesettürün günümüzden dinin bir gereği olmaktan çıkarak adeta bir moda haline geldiğini söyleyen Selçuklu İlçe Müftüsü Nusret Karabiber, bu yanlış algılamanın İslam’ı doğru bir biçimde yaşayıp gençlere örnek olmakla aşılabileceğini söyledi.

Son zamanlarda tesettürün İslam’ın bir gereği olmaktan çıkarak bir moda haline geldiğini ifade eden Selçuklu İlçe Müftüsü Nusret Karabiber,  ‘’Rabbimiz tesettür hakkında başlarınızı örtün demiştir. Bazıları ise bu baş örtülmesi meselesini boynun ve omzun örtülmesi olarak anlıyorlar. Kişi namazdayken açık olabilecek yerleri el, yüz ve ayaklardır. Hz. Peygamberin de eşlerinin giyiniş şekilleri örnek olmalıdır. Onlar yabancılarla perde arkasından konuşurlardı. Bir yerden bir yere giderlerken devenin üzerinde bir çadır kurarak onun içinde seyahat ederlerdi.  Sahabeler döneminde mümine kardeşlerimiz geniş elbiseler giyerlerdi. Kız çocuklarımız, kardeşlerimiz de bugün vücut hatlarını belli etmeyecek elbiseler giymeleri gerekiyor.  Erkeklerin ise diz kapakları ve göbek arasını örtmeleri ve yine bu bölgede vücut hatlarını belli olmayacağı şekilde giyinmeleri gerekiyor.  Maalesef bugün giymiş olduğumuz kıyafetlerin çoğu adı tesettür ancak ne kadar tesettüre uygun tartışılır. Namazda nasıl giyiniyorsak yani Rabbimizin huzuruna nasıl çıkıyorsak dışarıya da aynı şekilde çıkmamız gerekir.  Bazıları sadece kabristanlarda başlarını örtüyor. Tesettür ölüler için değil hayattakiler için olmalıdır.  Bizim tavsiyemiz her mümine kardeşimiz giymiş olduğu giysilerin dar kalıp olanlarını değil, geniş kalıp olanları tercih etmeleridir. ‘’şeklinde konuştu.

tesettur-haberi--(1).png

TV VE SOSYAL MEDYA ÇAĞIMIZIN VEBASI

nusret-karabiber.jpgTelevizyon dizilerinin ve sosyal medyanın gençleri olumuz yönde etkilediğinin altını çizen Nusret Karabiber, ‘’Televizyon ve sosyal medya asrımızın vebasıdır. Hemen hemen Cumaların tümünde kürsüde oluruz ancak kürsüde olmadığımız zamanlarda gençlerimiz vaaz sırasında elindeki telefonla uğraşıyor. Eve gidince anne bir odada baba bir odada her birinin elinde bir kumanda diziler seyrediliyor. Bunların ilk etapta aile üzerinde etkisi büyüktür. Önümüzde bir Regaip Kandili var. Acaba ailelerimizden kaçı Hz. Peygamberin hayatını, yaşayışını çocuklarına anlatacak. Ne yazık ki günümüzde bazı hassasiyetlerimiz erozyona uğruyor. Bunun da yansımaları toplumda ister istemez görülüyor.  Bizim öncelikle İslamiyet’e uygun yaşayarak çocuklarımıza örnek olmamız gerekiyor. İslamiyet Afrika’nın birçok bölgesine kılıçla gitmemiş. İslamiyet bu bölgelere dindar tüccarlarla gitmiş. Bu insanlar âlimde hoca da değildir ancak yaşantısıyla insanları etkilemiş ve buradaki insanlar kabileler halinde İslamiyet’i kabul etmişlerdir. Bizim bu genç kardeşlerimize sözde değil özde örnek olmamız gerekiyor. ‘’ dedi.

tesettur-haberi--(2).jpg
tesettur-haberi--(1).jpgGENÇLERE İSLAM’I YAŞAYARAK ÖRNEK OLMALIYIZ

Gençlerimize İslam’ı en güzel yaşayarak anlatabileceklerini aktaran Nusret Karabiber, ‘’Bizim bağlı bulunduğumuz Hanefi mezhebinde el ve yüz dışında kalan yerlerin örtülmesi gerekiyor. Bu mahrem olanlara mahsustur. Mahrem olmadığı takdirde annenin, babanın, kardeşin yanında başını açmasında bir mahsur yoktur. Bu kurallar yabancı erkeklere karşı uygulanır. Kadın kadının yanında başını açabilir.  Başörtüsü ne kadar farzsa elin, kolun, boynun da kapatılması gereklidir. Bir kardeşimiz bacağını açmış başını da açsın diyemeyiz. Bu bir merhaledir gerisini de getirmesi beklenmelidir. Dar etek giyilmemeli ancak dar etek giymiş başını da açsın diyemeyiz. Bu vicdansızlık olur. Haramın asgari düzeye indirinceye kadar çalışmalıyız. Birisine zekât vermiyorsun namaz da kılma diyebilir miyiz? Namaz ayrı bir farzdır, zekât ayrı bir farzdır. Zekâtını da verecek, namazını da kılacak, orucunu da tutacak. Hanım kardeşlerimizin ellerinden geldiğince tesettüre riayet etmeleri gerekiyor.  Günümüzde çok şükür her evde bir İslam ilmihali vardır. Ayrıca kadınların örtülmesi ile ilgili de birçok eser bulunuyor. İnternete baktığımız kadar bu kitaplara da baksak sorunlar ortadan kalkacak ama günümüzde konuşmak var, icraat yok. Her Müslümanın bildiklerini yaşantısına dökmesi gerekiyor.  ‘’ifadelerini kullandı.
İSMAİL KOÇ / YENİ HABER