1. YAZARLAR

  2. Seyfullah Koyuncu

  3. Özkan Taşpınar üzerinde konsensüs sağlanmış gibi!
Seyfullah Koyuncu

Seyfullah Koyuncu

Yazarın Tüm Yazıları >

Özkan Taşpınar üzerinde konsensüs sağlanmış gibi!

A+A-

Konya PANKOBİRLİK Seçimlerine çok az bir süre kaldı. Çarşamba günü, yani 27 Ekim 2021 tarihinde Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin Genel Kurulu yapılacak. Bizler de seçim sathına girdiğimiz bu günlerde konuyla ilgili gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyoruz. Bugün sizlere seçim sürecindeki son durumu ve bazı bilgileri paylaşacağım.

Aslında bu yazıya Konya’nın gündemi diyeceğim ama derinlemesine bakarsanız bu seçim sadece Konya’nın gündemi de değil, bunu ifade edeyim. Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin seçimleri; Yozgatlı çiftçiyi de ilgilendiriyor, Edirneli çiftçiyi de ilgilendiriyor, Elazığlı çiftçiyi de ilgilendiriyor. Özetle, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin seçimi bütün Türkiye’yi, özellikle tarım sektörünü, gıda sektörünü direk ilgilendiren bir konudur.

Konu, etkisi bakımından baktığımızda da çarpanlarıyla birlikte Türkiye’nin en önemli gelişmelerinden biri…

O yüzden herkesin gözü Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin Genel Kurulu’nda…

Bu genel kurulu diğer genel kurullardan ayıran önemli bir husus var. 1999’da Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin başkanlığına seçilen ve görevde kaldığı 22 yıl boyunca ülkemizdeki tarım ve gıda sektöründe algıları değiştiren, Konyalı çiftçileri sadece pancar eken, Konya Şeker’i de pancar üreten ve onu da piyasaya arz eden bir yapı olmaktan çıkararak, Torku markasıyla bir gıda devine dönüştüren, yaptığı 46 tesisle ve kurduğu üniversite ile dikkat çeken Recep Konuk aday olmayacağını açıkladı.

Recep Konuk böyle bir adım atarak sadece beni değil herkesi şaşırttı aslında.

Biliyorsunuz bizim ülkemizde MÜSİAD gibi birkaç İş İnsanları Derneği dışında kurumlarda başkan değişikliği pek olmaz. Bizim ülkemizde bir insan koltuğa oturduğunda orada sonuna kadar kalmak istiyor genelde. Fakat bu defa böyle olmadı. Recep Konuk 22 yıllık birikimini geride bırakarak aday olmayacağını açıkladı.

Hal böyle olunca da şu an Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi için bir aday enflasyonu yaşanmaya başladı.

Benim bildiğim şu anda 6 aday başkanlık için yarıştığını açıkladı. Bu, Konya Şeker’in ne kadar değerli bir marka olduğunu bir başka yönden ifade ediyor aslında. Marka değerli ki aday sayısı çok…

Bütün adaylar başkanlık için kollarını sıvamış durumda.

Elbette bütün başkanlar mücadele etmeli ve demokratik bir ortamda da seçim yapılmalıdır. Herkes projesini ortaya koymalıdır. Bu noktaya kadar olan bölüme benim bir itirazım yok. Ama başkan olacak kişiyi bekleyen borçlar da aşikâr…

Konya Şeker’le ilgili olarak önümüzde duran en önemli konu şu an için budur!

Konya Şeker’in değerini ve büyüklüğünü hepimiz iyi biliyoruz. Sağlam bir planlamayla mevcut borçlar ödenemez değildir. Zordur ama imkânsız değildir. İstişare ister, iş birliği ister, çok çalışma ister ve en önemlisi iyi bir planlama ister.

Yani anlayacağınız, göreve gelen kişi için en temel şey borç yönetimi olacaktır.

Meseleye bu pencereden bakınca, adaylar arasında borç yönetimi konusunda dişe dokunur bir şeyler söyleyen tek aday oldu. Onun da Özkan Taşpınar olduğunu ifade etmemiz gerekiyor.

Özkan Taşpınar’ın adaylığını açıkladığı toplantıda ortaya koyduğu duruş tablonun bu konuda biraz daha netleşmesini sağladı. Borçların yönetimi konusunda devletle birlikte hareket edeceğini ve mesafe aldığını deklare etti.

Kendinden çok emin görünüyordu. Borçların yönetimi konusunda Ankara’daki temaslarını, aldığı mesafeyi anlayabiliyorsunuz. Yoksa borçların yönetimi konusunda bu kadar kendinden emin konuşması kolay değildi…

Üstüne bir de, Taşpınar’ın son günlerde siyasetten sivil topluma kadar bazı kanaat önderlerini ziyaret ederek fikir alması, işin ciddiyetini ayrıyeten gösterdi.

Kendisi de bir MÜSİAD üyesi olan Taşpınar’ın son ziyaretlerinden biri de MÜSİAD Konya Şubesi’ne oldu. Ama bu ziyaretler içerisinde en dikkat çekeni tabi ki mevcut Başkan Recep Konuk’a yaptığı ziyaretti.

Bu ziyaretler, Özkan Taşpınar’ın ortak akla ve istişareye önem verdiğini ve bu konularda destek alarak öne çıktığını gösteriyor. Daha başka bir deyişle, başta Recep Konuk’un Özkan Taşpınar’a destek verdiği görünüyor.

Elbette devletimiz Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin öneminin farkında. Ülkemiz tarımı için, güvenli gıdaya erişim için, gıda arzında sorun olmaması için, hatta etanol arzı için Konya Şeker’in kritik bir görevi bulunuyor. Bu nedenlerle de Konya Şeker, devlete rağmen, devletle mücadele edilerek, devletle ters düşülerek yönetilebilecek bir kurum değildir.

Belirsizliğin bir an önce aşılması için irade gösterilmiş ve Özkan Taşpınar üzerinde konsensüs sağlamış gibi. Yapılan ziyaretler ve açıklamalar bana bunu işaret ediyor.

Özkan Taşpınar’ın sektörden gelerek; pancarı, üretimi, ayçiçeğini, patatesi bilmesi de bu konuda etkili olmuştur herhalde.

Seçimlerde kimin ne yapacağını bilemem ama mikro milliyetçiliklerle bu işin yürümeyeceğini çok iyi biliyorum. Adaylara ilçe bazlı bakan bazı üreticiler var. Benim ilçemin adayı başkan olsun diyenler var.

Bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Böyle büyük bir markayı kendi ilçe duvarlarınızın içine sıkıştırıp atamazsınız. Konya Şeker, Türkiye’nin en önemli markalarından birkaç tanesidir.

O yüzden meseleye biraz daha pragmatist yaklaşmak elzemdir.

Son olarak, Genel Kurul’a dair çiftçilerle yaptığım görüşmelerden de bahsetmeliyim. Bir çiftçi çocuğu olarak benim kendi etrafımdaki çiftçiler başta olmak üzere, farklı bölgelerde tarım yapan tanıdıklarımdan edindiğim izlenimlerde, Özkan Taşpınar isminin öne çıktığını söylemem gerekiyor. Bu desteğin sebebinin de Taşpınar’ın tarım ve ticareti bilmesi olduğunu söylüyorlar.

Ne diyelim, hayırlısı olsun. Vatana millete hayırlı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

7 Yorum