Mustafa Çimen

Mustafa Çimen

EĞLENCELİ SPOR: GOLF

EĞLENCELİ SPOR: GOLF

Sevgili okurlarım. Bu haftaki yazımda sizlere eğlenceli bir spor olan golften bahsedeceğim. Çimenlerle kaplı, açık, geniş bir alanda, ufak bir topu özel sopalarla ilerleterek belli bir deliğe sokma amaçlı oynanan oyuna Golf denir.

Golf, belirli standartlara sahip topların, birbirinden farklı özellikleri bulunan sopalar yardımıyla, oyun alanı içerisindeki deliğe, en az sayıda vuruş yapılarak sokulması amacını güden bir spordur. Tipik bir golf sahası, 9 ya da 18 deliğe sahiptir ve bunların her biri birbirinden farklı yapı ve görünüşe sahiptir.

Topa sopalar yardımıyla vurmak suretiyle yapılan diğer bir çok spor dalından 3 belirgin özelliğiyle ayrılır; Birincisi, golf, çok geniş bir alana yayılan, farklı büyüklükteki sahalarda oynanır. Ve bu sahaların hiç biri diğeriyle aynı ölçü ve boyutta değildir. İkincisi, golfun amacı, topların özel sopalar yardımıyla en az vuruşla, hedef olan deliklere sokulmasıdır. Üçüncüsü ise golfteki rakibiniz, hiç bir şekilde sizin oyununuza müdahale edemez. Yani, oyunu en iyi şekilde tamamlamak tümüyle size bağlıdır.

Golf oyununda amaç; "topu 'başlama yeri – Tee ground' olarak adlandırılan yerden, 'yeşil – green' diye tabir edilen alan içerisindeki deliğe, en az sayıda vuruşla sokmak" şeklinde özetlenebilir.

Özel olarak hazırlanmış 9 ya da 18 delikli sahalarda oynanan oyunda, iki farklı oynama şekli vardır; Kazanılan veya kaybedilen deliklere göre oynanan “maç oyunu – match play” ve en az vuruşla bitirmeyi amaçlayan “vuruş sayısı oyunu – stroke play.”

Maç oyununda, en az sayıda vuruşla topu hedefe sokan taraf, o deliği kazanmış olur. Tüm oyunların ardından, en çok deliği kazanan oyuncu, maçın da galibidir. Vuruş sayısına göre oynanan oyunda ise, 18 deliği en az vuruş sayısıyla tamamlayan taraf oyunu kazanır.

Değerli okurlarım. Bu hafta sizlere golf sporundan bahsettim. Gelecek hafta farklı bir spor branjında görüşmek dileğiyle sağlıklı ve sportif kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mustafa Çimen Arşivi
SON YAZILAR