Seyfullah Koyuncu

Seyfullah Koyuncu

Mutlaka gidip görün…

Mutlaka gidip görün…

Geçtiğimiz haftanın kapanışını Meram’da yaptık. Cuma akşamı, ‘Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzesi’ni Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ile birlikte gezdik.

Müze, sadece Meram’ın değil, Konya’nın da kültürel ve tarihi zenginliklerinin sergilemenin yanı sıra içeriği, kapsamı ve etkinlikleri ile de misafirlerine adeta bir şölen yaşatacağa benziyor.

Etnografik içerikli olan bu proje, aynı avlu içerisinde karşılıklı konumlanmış iki geleneksel Konya evi ve arkasındaki bağ arazisinde yer alıyor. Meram’ın yeni tarih ve turizm rotası üzerinde bulunan müzede, Meram insanının tüm yaşam dönemlerine dair hemen hemen her şey var.

Meram’da Doğmak, Meram’da Çocuk Olmak, Meram’da Evlenmek, Meram’da Anne-Baba Olmak, Meram’da Mutfak, Meram’da Bağ-Bahçe, Meram’da Mevsimler başlıkları altında ilçe insanının toplumsal törenleri ve kültürü etnografik malzeme ve canlandırmalarla sergileniyor.

Bunların yanı sıra ziyaretçilerin deneyimlemesi için tandırda ekmek vurma, tandır böreği, bağ bozma, şepit açma, Meram sohbetleri ve baranalar gibi etkinliklere de ev sahipliği yapılıyor.

Eski insanların nasıl yaşadığını, çocuklarını nasıl büyüttüğünü, mutfak ve yemek kültürünü, kınadan çetnevire, düğüne kadar neler yapıldığını, kısaca insana ve kültürümüze dair ne varsa hepsini rehberler eşliğinde anlatıyorlar.

Meram Turizm Destinasyonu’nun 9. parçası olan müze ile birlikte, 1,5 kilometrelik alanda konumlanan rota Meram Bağı ile başlayıp Dutlu Millet Bahçesi’nde son buluyor. Bu rotada yer alan Meram Bağı, Lavanta Bahçesi, Kızlar Kayası, Meram Köprüsü, Tavusbaba, Aydın Çavuş, 80 Binde Devr-i Alem Parkı ve Meram Millet Bahçesi’ne şimdi de Müze Meram eklendi.

Meram Belediyesi’nin son beş yılda büyük özveriler ve yoğun gayretlerle oluşturduğu ‘Turizm Destinasyonu’nun da en önemli parçalarından biri olan bu müzedeki tüm ayrıcalıkları Başkan Kavuş’la birlikte deneyimlemek bizleri çok özel hissettirdi.

Çocukluğumuza gittik, geçmişi yad ettik, üstüne bir de damaklarımızı çatlatan lezzetleri tattık. Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzesi, Dutlu Caddesi’nde eski Bacıyanı Meram binasında yer alıyor. Konyalıların mutlaka gidip görmesi gereken yerlerden biri olacağını şimdiden söyleyebilirim.

SEYİT KÜÇÜKSARVAN İYİ İNSANDI

Konya’daki çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev yapan, İmam Hatip camiasının sevilen isimlerinden, AK Parti Karatay İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi, iş adamı Seyit Küçüksarvan Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Konya İmam Hatip Lisesi’nin 92 yılı mezunlarından olan Seyit ağabeyimizi arkadaşları ve sevenleri yalnız bırakmadı.

Seyit ağabey henüz 52 yaşındaydı, çok iyi bir insandı. Kendisiyle 2013 yılında tanışmak nasip olmuştu. Sofrasında oturmuşluğum, birlikte yemek yemişliğim vardı. Çalışkanlığıyla, yardım severliğiyle, güler yüzüyle hakikaten çok temiz bir insandı. Dürüst bir kişilik, Mümin bir insandı. Allah rahmetiyle muamele etsin. Mekanı Cennet olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Seyfullah Koyuncu Arşivi
SON YAZILAR