Doç. Dr. Ömer Akdağ

Doç. Dr. Ömer Akdağ

HALKEVİ

Tek partili dönemde icat edilen bir yapı vardır; Halkevi….. CHP, Halkevlerine toplumu yönlendirmek adına çok önem vermiştir. Hatta o kadar çok önem vermiştir ki, 1928 yılında Konya’da CHP’li parti mensubu yapmış olduğu bir konuşmasında “Ey ahali Allah evleri yıkılır, halkevleri yıkılmaz” diyecek kadar ileri gitmiştir…

“Allah evi yıkılır” ve nitekim nice camiler yıkılmış, satılmış ve maksat dışı  kullanılmıştır. 

1932’de 24 Halkevi ve 34 bin üyesi varken 1938’de 209 halkevi ve 100 binden fazla üyesi olmuştur. Halkevlerinin 1950 yılı itibariyle toplam sayısı 478, halkodasının 4322 ve okullarda sayısı tespit edilemeyen halkevi kollarını dikkate aldığımız zaman CHP’nin ne kadar etkin ve kapsamlı bir propaganda gücüne sahip olduğu görülür..

1946’da  böyle bir “güçle” seçimlere giren CHP “kazanmıştır”…. Hem de ne kazanma (!)… Oylar açıktan verilmiş, tasnif, kapı arkalarında yapılmıştır.  Oyları sayanlar da iktidarın (CHP) memurlarıdır.

Bu seçimlerden sonra DP isyan ederek hakimlerin teminatı altında seçim yapılmasını sağladı da Türk milleti seçimi kazandı. 1950 genel seçimlerinde kazanan DP değil, Türk milletidir.

HAZİRAN 2015 GENEL SEÇİMLERİNİ DE TÜRK MİLLETİ KAZANMALIDIR.

MİLLETİMİZ HANGİ SİYASİ PARTİSİ TERCİH EDERSE ETSİN. BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN MİLLETİN KAZANMASIDIR.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.