Hatice Altunsoy

Hatice Altunsoy

İnsülin direncini kırmak sizin elinizde

Tüm dünyada artan paketli gıdaların tüketimi ile beraber diyabette artmaya başladı. Diyabetin başlangıç noktası olan insülin direnci ise kötü beslenmeyle en çok oluşan metabolik hastalıklardan biri. İnsülin direncinde vücut, besinlerle alınan şekeri tam olarak kullanamıyor ve bununla beraber kullanılamayan şeker yağ olarak özellikle bel çevresinde depolanmaya başlıyor. Hızlı kilo alıp veren ya da obez bireylerde de metabolizmanın bozulması ile insülin direncinin oluşması kolaylaşıyor. İnsülin direnci oluşması kadar kırılması da kolay olabiliyor. Yaşam tarzı değişikliği ve beslenmenin düzeltilmesiyle beraber ideal kiloda olmak insülin direncinin düşmesinde çok büyük rol oynuyor.

Basit Şeker İçeren Besinleri Azaltın

Çay şekeri, reçel, bal, pekmez, tatlılar, meyve suları, paketli gıdalar gibi besinler kan şekerinin hızlı yükselip daha sonra hızlı düşürerek kan şekerini dengesizleştirir ve bu durum insülin direncini tetikleyebilir. Kişilerde sürekli tüketme istediğini arttıran ve kalori açısından yüksek olan paketli gıdalar kilo almanıza ve beraberinde insülin direncinin belirtilerinin artmasına sebep olacağından kontrollü ve uzun süreçte az miktarlarda tüketmek daha iyi olacaktır.

Çok Sık Atıştırmayın

Yemek yerken vücudunuz bu besinleri enerji olarak kullanmak için insülin denilen hormonu salgılar. Her ağzınıza aldığınız besin için düzenli olarak insülin salgılandığında kandaki insülin seviyesi yükselir ve bu da insülin direncinin oluşmasına alt yapı hazırlar. İnsülin direnci olan kişilerde çok sık atıştırmak yerine yaşam tarzına uygun ana öğünlerle beslenmesine devam etmelidir.

Hareketinizi Arttırın

Dengesiz beslenmeyle beraber gün içerisinde az hareket edilmesi kişide kilo artışına sebep olabiliyor. Kilo artışı ya da obezite insülin direncini tetiklediği için düzenli hareket insülin direncini kırmak için gerekli. Her gün düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Günlük düzenli yürüyüş, bisiklet sürme, yüzme gibi aktif sporları da tercih edebilirsiniz.

Dengeli Tabaklar Oluşturun

Her öğünde tek çeşit beslenmek özellikle de karbonhidrat dediğimiz( ekmek- çorba-pilav türevleri ) kan şekerinizi dengesizleştireceği için yanına protein olan yoğurt-et türevi ya da kurubaklagilli yemekler ekleyebilirsiniz. Tek çeşit yerine ana yemek yanında yoğurt ve salata olması da hem daha çok tok kalmanızı hem de kan şekerinizi düzenlenmesine yardımcı olur. Renkli ve dengeli tabaklar kilo verimi için de önemlidir. Vücuda alınan dengeli karbonhidrat-yağ ve protein metabolizmayı hızlandırarak kilo verimini destekler.

Önceki ve Sonraki Yazılar