1. YAZARLAR

  2. İsmail Koç

  3. Konya’nın mutfak kültürü gün yüzüne çıkıyor
İsmail Koç

İsmail Koç

Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın mutfak kültürü gün yüzüne çıkıyor

A+A-

Konya son derece zengin bir kültüre sahip bir şehirdir. Özellikle Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapması hasebiyle de şehirde pek çok Selçuklu eseri de bulunmaktadır.

Son yıllarda Konya unutulmaya yüz tutmuş değerlerine sahip çıkmaya başladı.

Bu noktada Meram Belediyesi de hem Konya’nın unutulmaya yüz tutmuş değerlerinden biri olan Ateşbaz-ı Veli’yi tanıtmak hem de Konya mutfağını uluslararası arenada tanıtmak için son yıllarda çok güzel organizasyonlar düzenliyor.

Ateşbaz-ı Veli, Hz. Mevlana’nın muasırı olup, esas ismi Şemseddin Yusuf, babasının adı ise İzzeddin’dir. Ateşbaz-ı Veli olarak ün yapmış ve gönüllerde taht kurmuştur. Ateşbaz-ı Veli’nin Baha Veled’le birlikte Belh’ten veya Karaman’dan geldiği, dergâhta yetiştiği ve aşçılık yaptığı rivayet edilir. Ateşbaz, ateşle oynayan demektir. Onun Hz. Mevlana ve Mevleviler arasında önemli bir yeri vardır. Ateşbaz makamı bir terbiye ve eğitim makamıdır.

Ateşbaz Veli ile ilgili pek çok menkıbe anlatılır. Bunlardan en önemlisi şöyledir: Bir gün, dergâhın mutfağında yemek pişirmek için odun kalmamıştır. Dergâhın aşçısı olan Ateşbaz Veli, durumu Hz. Mevlana’ya bildirince Hz. Mevlana Latife yollu, “Odun kalmadıysa ayaklarını kazanın altına sok da yemeği onunla pişir.” der. Ateşbaz için şaka da olsa emir emirdir. Mutfağa gider, ayaklarını kazanın altına sokar ve parmak uçlarından çıkan ateşle yemeği pişirir. Büyükler arasında açık keramet ızharı hoş karşılanmadığından Mevlana, bu duruma muttali olunca, hoşnutsuzluğunu “Hay ateşbaz hay” diyerek ortaya koyar.

Türk kültür ve tefekkür tarihinde çok mühim yeri olan ateş, ocak ve kazanın sahibi de, niyaz vaziyetinde dururken sağ ayak başparmağıyla sol ayak başparmağının üzerini kapatarak ayak mühürleten de yine Ateşbaz-ı Veli'dir.

Mevlana Dergâhının en mühim kısımlarından biri Matbah-ı Şerif, en mühim şahsiyetlerinden biri de Ateşbâz-ı Velî ve temsil ettiği makamdır. Tam bir teslimiyet makamı olan Matbah-ı Şerif'te yüzyıllar boyunca hem aş hem de gönüller pişirilir.

Hz. Mevlana, Şems-i Tebriz-i, Sadreddin Konevi ile birlikte Ateşbaz-ı Veli de Konya’nın önemli değerleri arasında yer alıyor.

Hz. Mevlana’nın tarihe mal olmuş baş aşçısı Ateşbaz-ı Veli adına Konya’da gerçekleştirilmeye başlanan Ateşbaz-ı Veli Mutfak ve Mutfak Kültürü Ödülleri bu sene dördüncü kez sahiplerini buluyor.

28-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Mutfak Kültürü Günlerinde yerli ve yabancı birçok konuk ağırlanacak. Bu tarihler arasında Türk ve dünya mutfağının önde gelen isimleri Konya’da bir araya gelmiş olacak.

Zaten Ateşbaz-ı Veli Mutfak ve Mutfak Kültürü Ödülleriyle de Anadolu mutfağının bilinirliğinin artırması ve bu zengin kültürün tüm dünyaya durulması hedefleniyor.

Son dört yıldır Konya’da düzenlenmeye başlayan Ateşbaz-ı Veli Mutfak ve Mutfak Kültürü Ödülleri hem Konya’nın hem de Türk mutfağının tanıtımı için büyük önem taşıyor.

Bu noktada başta Meram Belediye Başkanı Fatma Toru olmak üzere bu programların düzenlenmesinde emeği geçen herkes büyük bir teşekkürü hak ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT