Selçuklu Tarihi Konya’da yeniden canlanıyor

Direniş Karatay; 1243 yılındaki Kösedağ Savaşı’ndan sonra Anadolu’yu işgale başlayan Moğollara karşı Celaleddin Karatay ile Ahi Evran’ın direnişini anlatan bir Konya ve Selçuklu filmi.

Hatta Direniş Karatay dünyanın çekilen ilk Selçuklu filmi olarak kayıtlara geçecek. Ayrıca filmde bu zamana kadar ülkemizde çekilmiş en büyük savaş sahnesi de yer alacak. 

Kasım ayından beri filmin çekimleri devam ediyor. Filmin 2018’in Şubat ayında vizyona girmesi ve önümüzdeki yılın en büyük projelerinden biri olması bekleniyor.

Direniş Karatay filmi ile 1500’e yakın figüranla Holywood standartlarında bir yapım hazırlanıyor. 

Kızılören’de arazi çekimlerinin tamamlanmasının ardından çekimler TÜYAP Fuar Merkezi’nde kurulan dev platoda sürdürülüyor.

Film için hazırlanan ve içinde Konya çarşısı, Kılıçarslan köşkü, iç ve dış surlar bulunan plato bizi 13. yüzyıl Konya’sına götürecek.  

Film için Türkiye’nin en büyük platosu Konya’ya kuruldu. Hazırlanan mekân bundan sonra da dönem film ve dizilerine ev sahipliği yapabilecek.

Bu anlamda Konya, Direniş Karatay filmi ile film ve diziler için önemli bir merkez haline gelebilir.

Film için TÜYAP Fuar Merkezi holündeki iç mekânda oluşturulan bluebox alanı da Türkiye’nin şu anda en büyüğü konumunda bulunuyor.

Emir Celaleddin Karatay rolünü ünlü oyuncu Mehmet Aslantuğ oynuyor. Ahi Evran rolünde ise Fikret Kuşkan olacak.

Film ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de aynı dönemde yaşayan Mevlana’nın filmde yer alıp almayacağıydı.

Filmin yapımcılarından biri olan Ertuğrul Fındık Mevlana’nın da Yunus Emre’nin de filmde yer alacağını ancak filmin önüne geçmeyecek şekilde olacağını söyledi.

Hatta Ertuğrul Fındık, sır gibi sakladıkları Mevlana rolünü de Konyalı oyuncu Furkan Palalı’nın oynayacağını da ağzından kaçırdı.

Direniş Karatay ile Yüzüklerin Efendisi, Game of Thrones ve Kral Arthur kalitesinde bir fil izleyeceğimiz söyleniyor.

Bu anlamda heyecanlanmıyor değiliz.

Selçuklu’ya başkentlik yapmış Konya önümüzdeki yıl Türkiye’nin, belki de dünyanın gündeminde olacak.

Bunun gerçekleşebilmesi için de Konya’yı Selçuklu’yu, kültürümüzü anlatan ve çok büyük emek harcanarak oluşturulan Direniş Karatay filmine her kesimin sahip çıkması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.