Dr. Ramazan Tuzla

Dr. Ramazan Tuzla

Minnet hesabının zillet yolculuğu

İnsana en ağır gelen yüklerden biridir minnet.

Minnet hesabını açtırdıysan eğer, zillet yolculuğu başlamıştır demektir. Çıktığın bu yolculuğun mühlet torbasının altı da delinmiştir artık. Bu deliği yamamaya, elindeki kumaş yetmez.

Torbadan akan her damla, beynine inen bir balyoz misâli iz bırakır ruhunda. Her hatıra gelmesi, avuçlarında yanan bir köz misâli acıtır tenini.

Yükün büyüğüdür minnet amma yüklenene kıymet kazandırmaz. Minnet yükünü yüklenen, cemiyet insanı olamaz.

Mahkûmiyetin en zor olanıdır minnet. Makam için bu mahkûmiyetin kapısı açılmışsa hele, sormayın minnet duyanın başına neler gele!

Minnet girince, şahsiyet ve ilke odadan çıkar. Çıkar hesabının âlâsını minnet duyulan kişi yapar. Bu kişinin odadan çıkışı, yüreklere kor olur yakar da yakar…

Minnet, zillet odasının kilitli kapısıdır. Bu kapıdan girenin hissesine düşen, bir araya gelemeyen iki yakasıdır. İki yakayı bir araya getirecek olan da, minnet duyulanın zebâni tayfasıdır.

Minnet iki hecedir, minnet duyanın her günü gecedir. Giydiyse o hırkayı, o zayıf bedenine; sirklerde palyaço, hayatı gülmecedir. Ve minnet duyan, cevabı olmayan bilmecedir.

Minnet hesabını açtırmamak, ilkeli insanın düsturudur. Bu hesabı açtırmayan, ilelebet düz durur. Açılırsa bu hesap, insan düz duramaz olur.

Minnet, insanın balındaki zehir, çayındaki tuzdur. Minnet, havlamayan köpek, diş gösteren kuduzdur.

Dalanırsa insan bu kuduz köpeğe, borç birikir babadan kundaktaki körpeye.

Minnet en ağır yüktür amma sırtta görünmez. Görünmeyen bu yükle uzun yollar yürünmez.

Yılandan kaçar gibi kaçmak gerek minnetten. Bu kaçışın sonu, uzaklaşmaktır zilletten. Ve hürriyet kucak açarak karşılar seni; mahkûm edemez kimse, o hür bedeni.

Cemiyet insanı, yük yüklenendir minnetten gayrı. Hemdert olan diğergam, cemiyetten düşemez ayrı. İşi gücü cemiyettir, yükle yorar kendini; minnetin yanından geçmez, mumla arar dengini.

Minnet yarasını vefa duygusu örter; vefalı dost, dostun açığını örter. Vefa ile minnet karışırsa eğer, yaşayanın üstünü ölü toprağı örter.

Dostluklar minnet ile kazanılmaz, vefa lazım gelir. Vefalı dost zor zamanda ta Fizan’dan gelir. Minnet adım attırmaz, kelepçedir bileğe; vefalı dost sahiptir mangal gibi yüreğe.

Minnet duyan insanın yeri mangalda küldür. Mangalda kül olan, yaşayan bir ölüdür. Odunun tasası tomurcuk değildir elbet; vefa, dostun yakasındaki o kırmızı güldür.

Mevlam yolumuzu minnet kapısına çıkarmasın ve Kendinden gayrısına bel bağlatmasın. Âmin

Duânızı eksik etmeyin efendim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.