1. YAZARLAR

  2. Büşra Gülşah İyikan

  3. Ramazan Ayında Nelere Dikkat Etmeliyiz…
Büşra Gülşah İyikan

Büşra Gülşah İyikan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan Ayında Nelere Dikkat Etmeliyiz…

A+A-
11 Ayın Sultanı Ramazan ayındayız. Ramazan ayının en güzel yanı olan iftar ve sahur da dikkat etmemiz lazım. İnsanların sağlığını riske atmaması gerekir. Sağlıklı ve uygun şekilde oruç tutabilmek sanıldığı kadar da zor değildir. Eğer düzenli ve iyi bir şekilde beslenilirse ve sahur ile iftarda mide için yararlı şeyler tüketilirse oruç zamanı oldukça sağlıklı geçecektir. Peki, Ramazan ayında nelere dikkat edilmelidir?

Ramazan ayında en önemli öğünlerden bir tanesi olan sahur kesinlikle yapılmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu ise sahurda yenilecek besinlerin hafif olmasıdır.

İftarda yenilen yemek, duruma göre mide içerisinde rahatsızlığa sebep olabilir. Bunun için iftar yemeğinden sonra bir süre yürünmeli ve ayakta kalınıp hareket halinde olunmalıdır.

Sahura kalktığınızda aşırı yağlı ve tuzlu yemeklerden uzak durulmalı, unlu gıdalar tüketilmemelidir. Bunların hepsi gün içerisinde vücudun susamasına sebep olmaktadır.Ramazan ayının ilk haftası içerisinde vücut susuz kalacaktır. Bu yüzden sahurda ve iftardan sonra aralıklı olarak sürekli su tüketilmelidir.
Ramazan ayı içerisinde de olsa günlük 3-4 öğün yapılması gerekmektedir. İftar – iftar sonrası – sahur öncesi ve sahur sonrası…

Ramazan ayı içerisinde vücut uzun süre susuz kalacağından dolayı iftar ile sahur arasında mutlaka iki litre su içilmelidir.

Sahura Neden Kalkmalıyız
G
ün boyunca oruçlu olacağımız için gün içerisinde almamız gereken besin öğesi ihtiyaçlarımızı alamayacağımız için bu açığı sahurda kapatarak ramazan ayını doğru bir beslenme şekliyle geçirebiliriz. Bunun için mutlaka sahura kalkmalıyız. Sahurda hafif yiyecekler tercih etmeliyiz. Kahvaltı yapmak sahurda tercih edilebilir bir seçenektir.
 
Ramazan Ayında İftarda Yapılması Gerekenler
Oda sıcaklığında tutulmuş bir bardak suyla orucunuzu açın. Bu sizin gün boyu sıvı kaybınızı tekrar almanıza yardımcı olur.Peynir ve kaşar, birkaç tane zeytin ile tam buğday ya da çavdar ekmeği gibi yiyecekler gün boyunca düşmüş kan şekerinizi dengeler.
Ana yemeği yemeden önce mutlaka 10 dakika ara vermek gereklidir. Sindirim sisteminiz için bu şart.
İftarda az yağlı yemekler, fırında yapılmış tavuk, balık gibi yiyecekleri tercih etmeniz daha doğrudur.
Vücudunuzun ihtiyacı posa zeytinyağı ve sebzelerle giderilebilir.

Kalsiyum için ise mutlaka yoğurt, ayran, cacık iftarda tüketmeniz gerekenlerden.
Ramazan Ayında Kimler Oruç Tutabilir?
Çeşitli sağlık problemleri bulunan insanlar oruç tutabilmek için mutlaka bir hekime danışmak zorundalar. Oruç tutmak sağlıklı, sağlam bir bünyede herhangi bir soruna yol açmaz.Yani oruç tutmanın hiç bir zararı yoktur.Aksine insan vücuduna faydası bile vardır.
 
Oruç sırasında daha önceden biriken besin maddeleri vücut tarafından tüketilip yerine yenileri gelerek, vücut kendini yenileme sürecine girer.Bu da insan sağlığı açısndan çok önemlidir. Bunun üzerine Sevgili Peygamberimiz, Hz.Muhammed(sav) “Oruç tutun, sıhhat bulun.” buyurmuştur.
Hayırlı ramazanlar…
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT