Özkan Öztürk

Özkan Öztürk

Reçete Belli; Başkanlık Sistemi…

Kıymetli dostlar 2007 yılın da yapılan anayasa değişikliği ile Cumhuriyet tarihinde  ilk kez  halkın oyları ile cumhur  cumhurbaşkanını seçti.

Teoriksel ve fiili durum itibari ile halkın seçmiş olduğu cumhurbaşkanı neticesin de fiili anlam da Başkanlık sistemine kısmen de olsa geçtik.. 1982 Anayasası Cumhurbaşkanlığı makamını önemli ve geniş yetkilerle donatmıştır. Bu yetki ve görevler anayasanın 104 maddesin de açıkça belirlenmiştir.

Anayasanın 104.maddesin de geniş yetkilerle donatılan ve halkın %51 oyunu alarak iş başına gelen bir cumhurbaşkanı köşkte heralde  etliye sütlüye dokunmadan oturmayacak..

Elbette ki meşruiyetini halktan alan bir Cumhurbaşkanı ülke siyasetine yön verecek..

NEDEN BAŞKANLIK SİSTEMİ…?

Evvela tek başlılığı öngörmesi ve tarihi manada devlet idare sistemimize de uygun olması bir yana 92 yıllık cumhuriyet tarihimiz boyunca toplam 62 hükümet kurulmuştur. Ortalama olarak her bir buçuk yılda bir hükümet kurulmuş ve diğer hükümet yıkılmıştır.  Bu süreçlerde yaşanan ekonomik istikrarsızlıklar  ise yaklaşık olarak 15 büyük ekonomik sarsıntı geçirmişiz. Yaşanan tüm bu siyasal ve ekonomik kaos ve istikrarsızların temelinde mevcut parlementerizm yatmaktadır.

Bu sistem ile yola devam demek topluca intihar etmek demektir.

PEKİ BU BAŞKANLIK MODELİNİN EN BÜYÜK ŞANSSIZLIĞI NEDİR ?

Bir kısım siyasi çevreler bu modeli tek adamlık, diktatörlük ve en önemlisi de federatif yapı, eyalet modeli, bölünme aracı gibi tanıtsa da bunlar safsatadan ibarettir.

İlmi ve hukuki hiçbir tarafı yoktur. Bu modelin en büyük şanssızlığı buradadır.. 1950 _1960 Menderes Dönemi..1965_1971 Demirel Dönemi..1983 _1989 Özal Dönemi…2002 ve bu günler…  Bu dönemler haricinde ki tüm dönemler de kurulan iktidarlar kısa dönemli olmuş ve koalisyon hükümetleri ülkeye huzur ve refah getirememişler. Cumhurbaşkanı ve başbakanlar arasında kısır çekişmelere sebebiyet vermiştir.  Akabinde hazır kıta bekleyen darbeciler yönetimlere el koyarak milletin ve ülkenin geleceğinden çalmışlardır. Başkanlık modeli haricinde ki tüm modeller çift başlıdır, sorun üreten modellerdir.

REÇETE BELLİ…BAŞKANLIK MODELİ….

Yeniden çok parçalı iktidarlarla yönetilmemek adına, koalisyon hükümetleri ile yönetilmemek adına demokratik kazanımların heba edilmemesi adına ve 30 yıldan bu yana çözümlenememiş terör sorununun çözüme kavuşturulabilmesi adına

Ya Başkanlık ;Ya Pişmanlık diyorum..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.