1. YAZARLAR

  2. Yiğit Berkay Çopur

  3. 19 EKİM’DEN GERİYE KALAN
Yiğit Berkay Çopur

Yiğit Berkay Çopur

Yazarın Tüm Yazıları >

19 EKİM’DEN GERİYE KALAN

A+A-

Geçtiğimiz 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde, aralarında Konya, Selçuklu, Karatay ve Meram Muhtarlar Derneği Başkanlarının yer aldığı bir heyet anıta çelenk bıraktıktan sonra şehrin önemli isimlerini ziyaret etmişti.

Programı bende yakından takip ettiğim için bu konuyu da ele alarak bir köşe kaleme almak istedim. Düşünün adına özel gün denilen belirli zamanlar. Anneler Günü, Babalar Günü, Şehitler Günü, Gazeteciler Günü, Muhtarlar Günü gibi liste uzar gider. Peki bunları neden anlatıyorum?

Böyle günlerde benim bildiğim ya da sizin de öyle umduğunuz; Bürokratlar, Siyasiler, sevenler kısaca önemli kişiler neyin ya da kimin günüyse ya arar ya ziyaret eder. Konya’da bu tam tersi imiş, bunu da öğrenmiş oldum.

*****

Yine aynı gün Musalla Bağları Mahallesi Muhtarı Emekli Astsubay Şenay Çobanoğlu’nu ziyarete gittim. Hem hasbihal etmek hem de gerekli olan evrakımı almak içindi. Sohbetimizin ardından evrakları kendisine ilettiğimde bilgisayardan çıktı almak için yöneldi.

Sayfayı açtı, istediğim evrak doğrultusunda bilgileri girdi ve çıktı almak için yazıcıyı çalıştırdı. Şansızlığıma yazıcı bozuldu ve çıktı alamadım. Bari buraya kadar geldim, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir röportaj yapayım dedim ve işe koyuldum.

Kısacası işimi halledip ofise geldim. Fotoğraflar için muhtarımız ziyarete geldi. Fotoğraf seçimini yaptıktan sonra ise ‘Muhtarım, buraya kadar geldiniz. Evrakların çıktısını buradan alalım’ dedikten sonra çıktıları aldık. Ancak mühür muhtarlık ofisinde kalmıştı ve kendisi bir programa gideceğini, pazartesi gününe kalabileceğini iletti.

Aradan 3 saat geçti ve Yeni Haber Gazetesi’ne tekrar geldi. Bu sefer elinde mührü ile birlikte. ‘İşin görülsün, gecikmesin’ diye ekleyerek.

Kısa bir dipnotta vermek gerekirse; Sayın Çobanoğlu bir buçuk ay önce bir ameliyat geçirdi ve sağlık sorunları vardı. Buna rağmen sırf hizmet için kendi mesleğine özel olan günde hizmet etmeye devam ediyordu.

Peki işine âşık böyle insanlarımız ne kadar vardı?

Toplumsal hayatımızın belirli standartlarda olması gerekiyor evet. Olmamasının en büyük sebebi ise, insanların kendi üzerine düşen görevleri tam anlamıyla yerine getirmiyor olması.

Muhtarımızın yaptığı, evet büyük bir jest! Ancak neden herkes Çobanoğlu gibi işini severek ya da olması gerektiği gibi yapamıyor.

Sonra eleştirdiğimiz zaman, bir yerlere şikâyet ettiğimiz zaman bizler göze batıyoruz. Yapmayın arkadaşlar. Bizler ki bu vatan ve ülke için çalışıyorsak, bu düzensizliğin ortadan kalkardı.

İşini severek yapan muhtarım Sayın Şenay Çobanoğlu, bir kez daha Muhtarlar Günü’nüz kutlu olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

6 Yorum