Erol Çimen

Erol Çimen

Yazarın Tüm Yazıları >

Sabır

A+A-
Sabır; acıya katlanmak, sıkıntı ve meşakkatlere karşı soğukkanlılıkla mukavemet etme, aklın ve dinin gösterdiği yolda sebat etmektir.
 
Sabır ruhun bir melekesidir, güzel bir huydur. Tahammülü zor ve nefse ağır gelen şeylere katlanmak ancak sabır ile olur. Allah’ın emirlerini yerine getirmek, aklın ve dinin hoş görmediği ve nefsin meşru olmayan istek ve arzularına mukavemet edebilmek , hayatta elde olmadan başa gelen ve insana büyük elem ve keder veren bela ve musibetlere karşı koyabilmek ve bunların üstesinden gelebilmek için sabırlı olmak ve sabretmeye alışmak lazımdır.
 
Bütün faziletlerin anası, hayatta muvaffak olmanın ve kemale ermenin sırrı bu güzel özelliktir. Her türlü rezaletin sebebi sabırsızlık veya gerektiği kadar sabır gösterememektir.
 
Sabrın sonu selamettir başarıdır. Sabır acıdır, fakat sonucu tatlıdır.
 
 Peygamber Efendimiz (s.a.v)
 
-“Sabreden başarıya ulaşır.”
 
-“Sabır başarının anahtarıdır.”
 
-“Sabır bir ışıktır.”
 
-“Sabır Cennet hazinelerinden bir hazinedir.”
 
-“Sana sıkıntı veren şeylere karşı sabretmen de bir çok hayır vardır” buyurarak sabrın faziletlerini anlatmıştır.
 
Peygamber Efendimiz(s.a.v) “Sabır acı bir olayın yaptığı sarsıntıya karşı ilk anda gösterilen tahammüldür.”(Buhari,Cenaiz32) sözüyle bir felaketle ilk karşılaştığı zamandaki sabrın önemi vurgulanmıştır. Sabretmek, mahkumiyete ve zillete razı olmak , haksız tecavüzlere insan haysiyetine gölge düşürerek saldırılara katlanmak ve bunlara ses çıkarmamak anlamına gelmez. Çünkü meşru olmayan şeylere karşı sabretmek caiz değildir. İnsanın kendi gücü ve iradesiyle üstesinden gelebileceği kötülüklere katlanması ya da karşılayabileceği ihtiyaçları karşısında gevşemesi sabır değil acizlik ve tembelliktir.
 
Bazı sıkıntılar vardır ki kulun irade ve gücünü aşar. Böyle felaketler başa geldiği zaman heyecana kapılmadan ve şikayet etmeden takdir-i İlahiye razı olup sabretmek mü’minlerin özelliklerindendir.
 
İnsanlar hayat boyunca bolluk veya yokluk içinde kalabilir, sağlıklı iken hastalanır, sel, deprem gibi felaketlerle karşılaşabilir, bütün bu durumlarda insanın en büyük dayanağı sabırdır. Aksine davranış insanı Allah’ı Teala’ ya karşı isyana ve nankörlüğe sürükler. Müslümana düşen görev, kurtuluşun sabırda olduğunu düşünerek Allah’tan sabır dilemek ve sabırlı olmaktır.
 
ALLAH hepimizi sabırlı kullarından eylesin. Amin.Selam ve Dua ile.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum