Dyt. Büşra Cengiz

Dyt. Büşra Cengiz

Önce irade

Önce irade

Çok şey yapmak istiyoruz. Yeni bir dil veya bir enstrüman çalmayı öğrenmek, sevmediğimiz bir alışkanlığımızı bırakmak veya yeni bir alışkanlık kazanmak. Odaklanabilsek bunların çoğunu yapabileceğimizi de biliyoruz. Fakat sorun, irade dediğimiz zihinsel sürecin çok fazla kaynak tüketmesi. Bu nedenle aynı anda birden fazla irade gerektiren rutini hayatımıza sokmamız oldukça zor oluyor. Diğer bir deyişle, her seferinde bir beceri veya bir değişikliğe odaklanmak lazım. Peki, ya odaklanma sorunu yaşıyorsak?
Beyin bilimlerinin bu konuda söyleyebileceği bir şeyler var.
 
İrade Nedir, Beyinde Nasıl Çalışır?
İrade Gücü Dürtüsü (The Willpower lnstinct) adlı kitabın yazarı Dr. Kelly McGonigal, iradenin hem beyinden hem de bedenden gelen bir yanıt olduğunu söylüyor:
İrade, içsel bir çatışmaya verilen yanıttır. Bir şey yapmak istersiniz; mesela sigara veya kocaman bir öğle yemeğini mideye indirmek gibi. Fakat bir yandan da bunu yapmamanız gerektiğinin farkındasınızdır. Bazen de ödemelerinizi planlamak veya spor salonuna gitmek gibi şeyleri yapmanız gerektiğini bilirsiniz fakat buna rağmen yapmazsınız.
Beyninizin ön bölümünü oluşturan prefrontal korteks, karar verme ve davranışlarımızı düzenleme gibi işlerden sorumlu olan bölümdür. Kendini kontrol etme yani irade bu başlık altına girer ve beynin bu kısmı tarafından yürütülür. Arzularımızı kontrol etmek veya isabetli kararlar alabilmemiz için frontal beynimize iyi bakmamız gerekiyor. Beyni iyi beslemek ve iyi bir uyku düzeni, ön beynin sağlıklı çalışmasının en önemli anahtarlarıdır.
 
İradenin "Pili" Gün İçinde Neden Bitiyor?
Araştırmaların gösterdiği temel bir gerçekse irade gücümüzün bir sınırı olduğu ve kullandıkça tükendiğidir. Öfkenizi kontrol etmeye çalışmak, dikkat dağıtıcıları göz ardı etmeye uğraşmak veya ilave yemek yemeyi reddetmek hep bu sistemi yoran ve pilini tüketen şeylerdir. İrade sisteminizi kaslarınız gibi düşünebilirsiniz. Çok kullanıldığında yorulur fakat düzenli olarak çalıştırılıp iyi beslendiğinde, zamanla gelişir ve kuvvetlenir. Gün içinde sürekli kullandığımız ve stres nedeniyle çoğu zaman aşırı yüklendiğimiz bu sistem, gücünü hızla kaybedebiliyor. Şimdi bilimsel verilerden yola çıkarak 6 temel madde halinde irade gücümüzü nasıl kuvvetlendirebileceğimize bakalım.
 
Stresle Başa Çıkma Yollarını Öğrenin
Konuyla ilgili en temel bilgilerimiz, beynin karar sisteminin stres altında, özellikle şiddetli ve uzun süreli stres altında iyi çalışmadığıdır. Stres durumlarında beynimiz içgüdüsel kararlar vermeye ve kısa vadeli çıkarları gözetmeye daha eğilimlidir. Bundan dolayı kısa vadede bizi rahatlatacak rutinlere, zararlı alışkanlıklara veya faydasız çarelere başvurma ihtimalimiz artar. Çünkü stres altındaki beyin, enerjiyi daha çok bu yollarda kullanmaya programlıdır ve prefrontal korteksteki irade sistemlerimiz bu mücadelede genellikle mağlup olmaya mahkumdur Uzmanlar, stresli ve endişeli durumlarda özellikle biraz durup birkaç derin nefes almanın, stresle başa çıkmada önemli bir etken olduğunu belirtiyorlar.
 
 
Planlarınıza Sadık Kalmak İçin Kendinizi Cesaretlendirin
Araştırmalar, kendinizi onaylama ve kabul etmenin stresli ve gergin durumlarla başa çıkabilmeyi ve iradenizi daha etkin kullanabilmeyi mümkün kıldığını gösteriyor. Bunun en kolay yollarından biri "yapamıyorum" yerine "yapmıyorum" demeye alışmak. Çoğu zaman yeteneksizliğimizden veya eksikliğimizden değil, yapmayı tercih etmediğimizden dolayı istediğimiz birçok şeyi gerçekleştiremiyoruz. Bu dil kalıbı değişikliği, en basit şekilde, irade sistemimizin kuvvetlenmesine yardımcı oluyor. Her "yapamıyorum" dediğinizde, size bilinç dışı olarak sınırlılıklarınızı hatırlatan bir kısır döngü yaratmış oluyorsunuz ve kendinizi yapmak istemediğiniz bir şeyi yapmaya zorluyorsunuz. Bu da irade gücünüzü tüketen önemli bir olumsuz davranış kalıbı oluşturuyor.
 
İyi Uyuyun
Beynimiz için uyuruz, bedenimiz için değil. İyi bir uyku, ön beynimizin sağlıklı çalışması için anahtar bir öneme sahiptir. Gece erken saatlerde uyunan derin uykunun hem beyne hem de bedene sayısız faydalarını biliyoruz. Yeteri kadar uyunmadığı takdirde ilk bozulan sistemlerden birinin de sağlıklı karar verme mekanizmaları olduğu malum.
Peki ne kadar uyuyacağız? İhtiyaç ve süre kişiden kişiye değişmekle birlikte, araştırmalar günde 6.5 - 7.5 saat uyuyan insanların uzun süre yaşayan insanlar olduğunu ve zihinlerini en verimli kullananlar olduklarını gösteriyor. Bu miktar, kabaca bir yol gösterici olarak işe yarayabilir.
 
Meditasyon Yapmayı Öğrenin
Özellikle kalabalık şehir yaşamında üzerimize çöken farklı kaynaklara sahip stresin etkisini en iyi atlatmayı sağlayan alışkanlık meditasyondur. Birçok bilimsel çalışma meditasyonun odaklanma, dikkat, stresle baş etme ve iradeyi kuvvetlendirme açısından olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Meditasyon ve farkındalık alıştırmaları, bu nedenle stresle başa çıkmada çok önemli. Günde sadece 2-5 dakika sessizce nefesinize odaklanmanız, günlük streslere dayanıklılığınızı önemli ölçüde artırabiliyor. Uzmanlar, sekiz haftalık ve günlük 3-5 dakikalık meditasyon çalışmasının tüm zihinsel parametrelerde belirgin ve olumlu değişiklikler yaptığını söylüyorlar.
 
Hareket ve Beslenme
Beyni doğru çalıştırmanın, irade gücünü artırmanın ve stresle başa çıkmanın en kolay yolu düzenli fiziksel egzersiz yapmaktır. Hem yoga gibi zihinsel egzersizler hem de herhangi bir spor dalında bedensel idmanlar bu etkiyi gayet kolay yaratabiliyor.  Düzenli egzersiz, özellikle hippokampus gibi beynimizin hafıza ve duygu merkezlerinin gelişmesini sağlıyor. Ayrıca beynin enerji harcama sistemlerini düzenleyerek çok enerji tükettiğini belirttiğimiz ön beyin sistemlerinin de daha etkin çalışmasını sağlıyor. Beslenme de burada kritik öneme sahip. En basit formülüyle bitkisel ağırlıklı, az şekerli ve az tahıl içeren işlenmiş gıdalardan uzak bir beslenme rejimi beynimizin çok daha verimli çalışmasını sağlıyor. Beslenme ve egzersizin bu bahsedilen raya oturtulması aynı zamanda kendimizi daha iyi hissetmemizi de sağlıyor. Mutlu ve iyi hisseden bir beyin ise irade kullanma ve karar verme konusunda kesinlikle daha avantajlı.
 
 
 
Şu Anda Önemli Olan Şeyler İçin Bazı Şeyleri Erteleyin
Erteleme, genellikle istenmeyen bir davranış biçimi olarak bilinir fakat şu anda önemli ve yapmak zorunda olduğunuz bir iş için yine o anda istediğiniz bir şeyi, mesela büyük bir dilim çikolatalı pastayı yemeyi veya sigara içmeyi erteleyin. "Şimdi değil, sonra" dediğinizde beyniniz, "Yapmamalıyım" dediğiniz duruma göre daha az enerji harcıyor ve odaklanmanızı kolaylaştırıyor. Birçok kötü alışkanlık, bilinçsiz bir şekilde davranış tekrarlarına dayandığı için böyle bir erteleme aynı zamanda o istenmeyen davranışa karşı bir bilinç oluşmasına da yardımcı oluyor. Böylece bu tip davranışlardan vazgeçmeyi, en azından bunları asgari düzeye indirmeyi başarabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Dyt. Büşra Cengiz Arşivi
SON YAZILAR